You are here
Home > Club Rugby > Wanganui Rugby Draw April 12th 2014

Wanganui Rugby Draw April 12th 2014

110119150756GPJZCWMDThe Fixtures , Kick Off times and Officials appointments for Round Four of the 2014 Tasman Tanning Club Rugby “Premiers” and “Seniors” are below , along with the draw for this Saturday’s Secondary School matches and Wednesday’s WRFU Secondary Schools (Under-19) Sevens championship to be held at  (Kaierau Country Club), (Wednesday, April 9th)

Tasman Tanning premier, round 4 (2.35)  –

Wanganui Car Centre Kaierau v Dave Hoskin Carriers Marist
Kaierau Country Club,
Daniel Rolls, George Te Huna – Mike Dehar;

Taihape v Harvey Round Motors Ratana
(Grand Hotel Challenge Shield), Memorial Park, Taihape,
Gordon Ririnui, Noah Viliamu – Wiremu Hirini;

Marton v Utiku OB
Marton Park
Kawana Tihema, David Kereti – Alan Harrison;

Waverley Harvesting Border v McCarthy’s Ruapehu
Dallison Park, Waverley
Ben Lourie, I Albert – Border TJ;

Integrity Motors Pirates bye.

Senior, round 4 (1pm unless otherwise stated)
Celtic v Tech, Kaierau Country Club 2
Brian Tyson, George Te Huna – Mike Dehar;

Kaierau v Buffalo’s, Kaierau Country Club 1
Tobias Bunn, Club TJ’s;

Taihape v Ratana, Memorial Park, Taihape
Noah Viliamu, Club TJ’s;

Marton v Utiku OB, Marton Park
David Kereti, Club TJ’s;

Border v Ruapehu, Dallison Park, Waverley
Neville Hopkins, Club TJ’s;

Power Farming (PN) Hunterville v Counties
(Stihl Shop Wanganui Challenge Shield), Hunterville, 2pm
Peter Clarke, Club TJ’s;

Trans Pacific Pirates bye.

Secondary schools –

Saturday (April 12th): Wanganui Collegate School v St. Pat’s (Wellington), WCS 1, 12 noon, Haig Elgar. Tuesday (April 15th): Cullinane College v Hato Paora, Cullinane, 3.30, Ben Lourie.

WRFU Secondary Schools (Under-19) Sevens championship (Kaierau Country Club), Today (Wednesday, April 9th) –

Girls –

Pool A: Cullinane College v Wanganui HS, No 1, 3.40; Taihape Area School v WHS, No 2, 4.40; Cullinane v Taihape, No 1, 5.40.

Pool B: Turakina MGC v Wanganui GS, No 2, 3.40; WGS v Ruapehu College, No 1, 4.40; Ruapehu v Turakina, No 2, 5.40.

Semi-finals: Nos 1 and 2, 6.40. For 5th and 6th: No 1, 7pm. For 3rd and 4th: No 2, 8pm. Final: No 1, 8.20.

Boys –

Pool A : Wanganui HS v Marist, No 1, 4pm; Cullinane College v Ruapehu College, No 2, 4.20; WHS v Ruapehu, No 2, 5pm; Cullinane v Marist, No 1, 5.20; WHS v Cullinane, No 1, 6pm; Ruapehu v Marist, No 2, 6.20.

Pool B: Wanganui Collegiate School v Rangitikei College, No 2, 4pm; Wanganui City College v Taihape Area School, No 1, 4.20; WCS v Taihape, No 1, 5pm; WCC v Rangitikei, No 2, 5.20; WCS v WCC, No 2, 6pm; Taihape v Rangitikei, No 1, 6.20.

Semi-finals: Nos 1 and 2, 7.20. For 5th and 6th: No 2, 7.40. For 7th and 8th: No 1, 7.40. For 3rd and 4th: No 1, 8pm. Final: No 1, 8.40.

please support our wonderful sponsors - click here -

Similar Articles

Top