You are here
Home > Club Rugby > Wanganui Rugby Draw July 2nd – 5th

Wanganui Rugby Draw July 2nd – 5th

Wanganui Rugby Draw

WCS Quadrangular Tournament – Wednesday 2 July ( Still on )
Wanganui Collegiate vs Christ’s College
WCS 1, 12pm, Ben Lourie, (A Conlan, Haig Elgar )

Wellington College vs Nelson College
WCS1, 1.45pm, Cameron Stone (Taranaki), ( Noah Viliamu, Mark Wilson )


Heartland Trial – Wednesday 2nd July Cooks Gardens, Cancelled

110119150618AEVBPHJXTown vs Country

Kawana Tihema, ( Dave Kereti,)


College 1st XV – Wednesday 2nd July , Cullinane College 4:30pm

( Still on GROUND CHANGE)

WCC 1st 15 vs Cullinane 1st 15 , A. Conlon


Saturday July 5

110119150756GPJZCWMDTasman Tanning Premier Championship, Round 16 (2.35) – Integrity Motors Pirates v McCarthy’s Ruapehu, Spriggens Park, Ben Lourie, George Te Huna – Terrance TeWiri; Dave Hoskins Carriers Marist v Taihape, Spriggens Park, 1 pm, Kawana Tihema, David Kereti – Mike Dehar; Speirs Food Marton v Waverley Harvesting Border, ( Grand Hotel Challenge Shield ), Marton Park, Mark Wilson, Bryce Galpin – Neville Hopkins; Wanganui Car City Kaierau v Harvey Round Motors Ratana, Kaierau C.C.,Noah Viliamu, Brian Tyson – R. Hina; Utiku OB bye

Senior Championship, Round 16 ( Club TJ’s) 1 pm – Trans Pacific Pirates v Ruapehu, Racecourse 1, Dave Kereti; Celtic v Tech, Racecourse 2, Daniel Rolls; Power Farming (PN) Hunterville v Border, (Stihl Shop Wanganui Challenge Shield), Hunterville, A. Conlon.

Senior Consolation, Round 16 (1pm) – Buffalo’s v Taihape, Racecourse 1, 2.30pm, Mark Chillingworth; Kaierau v Ratana, Kaierau C.C., Brian Tyson; Downs Group Marton v Utiku OB, Marton Park, Neville Hopkins; Counties bye


Wanganui Secondary Schools –

Under-14 –Under 65kg Try-Zone (July 5) , Cancelled – WOB v Rangitikei College, City College, 4 pm, Mark Chillingworth; Collegiate v City College, City College, 4 pm, Bryce Galpin; Taihape v Cullinane, Taihape, 4.30 pm, C Thomas.

Manawatu-Wanganui Competition

No Secondary Schools Rugby until 26th July


 

McDonald’s Wanganui Junior Grades (July 5)

110119152345MBLMORNTJAB PAGE click here

Under 13 – A Division – Ruapehu v Ratana, Raetihi 1, 10.15; WIS Academy v Counties/Border,SP2, 9am; Marist v Huntley A, SP2, 10.15.

Under 13 – B Division –Taihape v Kaierau, Taihape 1, 10.15; Hunterville v WIS Development, Hunterville, 11am; Marton & Huntley B, bye.

Under 11 – Marton v Kaierau, Marton 1, 10.15; Ratana v Marist Colts, SP3, 9 am; Pirates v Ruapehu, SP3, 10.15.

Under 10 Hunterville V Pirates, Hunterville 1A, 10 am; Ruapehu v Kaierau Maroon, Raetihi 2, 10.15; Border v Marton, SP5, 10.15; WOB v Taihape SP6, 10.15; Marist Captains v Waiouru Eels, SP7, 10.15 ; Kaierau Gold bye.

Under 9- Taihape Honda v Kaierau Maroon, Taihape 2A, 10.15; Hunterville v Marton, Hunterville 1B, 10 am; Ratana v Kaierau Gold, SP8, 9 am; Marist Canes v Taihape Wildcats, SP8, 10.15.

Under 8 – Hunterville v Marist Stallions, Hunterville 2, 10am; Taihape v Marton, Taihape 2B, 10.15;Kaierau Gold v Pirates, SP9, 9am; Marist Stripes v Ruapehu Black, SP9, 10.15; Kaierau Maroon v Ruapehu Red, SP10, 10.15; Ratana bye.

Under 7 – Rippa (10am) – Marton v Pirates, Marton 2A; Border v Ratana, Waverley, Waverley 1A; Kaierau v Marist Tigers SP11A.

Under 6 – Hunterville 1 v Kaierau Gold, Hunterville 3A; Hunterville 2 v Kaierau Maroon, Hunterville 3B; Border 1 v Marist Ninjas, Waverley 1B; Marton v Marist Robots, Marton 2B; Counties v Border 2, SP11B.

please support our wonderful sponsors - click here -

Similar Articles

Top