You are here
Home > Club Rugby > WRFU Club Results July 19th – 2014 ~

WRFU Club Results July 19th – 2014 ~

tasman3Wanganui Rugby Results July 19th 2014

Tasman Tanning premier, round 18 –

At Spriggens Park –Integrity Motors Pirates 31 (Clive Stowers, Sanelle Ah Chookoon, Denning Tyrell, Brett Turner tries, penalty try, Manulua Lafi 2 con, Lasa Ulukuta con) bt Dave Hoskin Carriers Marist 0. HT: 12-0.

At Marton Park – Wanganui Car Centre Kaierau 41 (Josh Edwards, Nemia Adrole, Te Rau Wirihana, Jordan Farrington tries, penalty try, Ace Malo 2 pen, 5 con) bt Speirs Food Marton 20 (James Gutsell, Saul Chase, Jake Karaynidis tries, Karaynidis pen, con). HT: 20-3 Kaierau.

At Memorial Park, Taihape – Harvey Round Motors Ratana 27 (Kane Tamou 2, Marius Joseph, Western Hemi tries, Caleb Maraku pen, 2 con) bt Utiku OB 17 (Michael Nabuliwaqa, Malakai Volau tries, Te Rangi Tapu McLeod pen, 2 con). HT: 5-3 Ratana.

At Rochfort Park, Ohakune – McCarthy’s Ruapehu 16 (Karl Parker, Sonny Woodmass tries, Tautahi Rawiri 2 pen) bt Taihape 14 (Jaye Flaws try, Dane Whale 2 pen, dg). HT: 11-8 Taihape.

Bye – Waverley Harvesting Border.


Grand Hotel Irish Bar Most Valuable Player Points –

At Spriggens Park – Denning Tyrell (Pirates second five) 3 pts, Ricky Boniface (Pirates first five) 2 pts, Tom Nepia (Marist prop) 1 pt.

At Marton Park – Taylor Kirkwood (Kaierau winger) 3 pts, Rob Lavin (Kaierau hooker), James Gudsell (Marton flanker) and Lake Ah Chong (Marton lock) 1 pt each.

At Taihape – Charlie Mete (Ratana lock) 3 pts, Kane Tamou (Ratana halfback), Dave Wright (Utiku OB flanker) and Te Rangi Tapu McLeod (Utiku OB first five) 1 pt each.

At Ohakune – Williams Short (Ruapehu halfback) and Dane Whale (Taihape fullback) 2 pts each, Sonny Woodmass (Ruapehu lock) and Daniel Te Huia (Taihape prop) 1 pt each.

Final MVP Points –

Lindsay Horrocks (Border) and William Short (Ruapehu) 19 pts

Vaan Rauhina (Ratana) 13 pts, Andrew Evans (Ruapehu), Ryan Gill (Marist), Ray Stark (Border) and Manulua Lafi (Pirates) 12 pts, Clive Stowers (Pirates) 11 pts, Sikeli Ulukuta (Border), Marcus Totman and Dane Whale (Taihape) 10 pts, Darren Munro (Kaierau) 9 pts, Jamie Hughes (Ratana) 8 pts, Simon Hillis (Pirates), Hoani Rameka (Utiku OB), Isaac Greer (Marton), Ephraim Reynolds (Kaierau) and Nick Cranston (Ruapehu) 7 pts, Chris Thomsen and Chris Rayner (Marton), Zyon Hekenui (Ruapehu), Brett Nicholls (Taihape), Rob Lavin (Kaierau), Charlie Mete (Ratana), Kieran Hussey (Border), Simon Dibben and Rory Gudsell (Marist) 6 pts, Jaye Flaws (Taihape), Michael Nabuliwaqa (Utiku OB), Logan Vaughan (Ruapehu), Josh Edwards (Kaierau) and Junior Tume (Pirates) 5 pts.

Premier Points Table (Final) Click Here


Draw for semi-finals (Home teams first) –

Championship –
Pirates v Border, 2pm
Ruapehu v Taihape, 2.35.

Consolation –
Ratana v Utiku OB, 2pm
Kaierau v Marton, 2pm.

Marist withdrew


Senior championship, round 18 –

At Spriggens Park (Stihl Shop Wanganui Challenge Shield) – Power Farming (PN) Hunterville 28, Marist Celtic 25 (1). HT: 13-10 Celtic.

At Racecourse – Tech 50  v 07 Pirates – HT: 22-7.

At Ohakune – Ruapehu 40 v 07 Border – HT: 23-7.

Senior Championship Points Table (Final) –

Semi-finals (Home teams first) –
Hunterville v Tech, 2pm
Ruapehu v Celtic, 1pm.


Senior Consolation, round 18 –

At Racecourse – Counties 24 v 08 Buffalo’s

At Marton Park – Marton 72 v 00 Kaierau – HT: 41-0.

At Taihape – Ratana 24  v 11 Utiku OB  – HT: 19-8.

Bye – Taihape.

Senior Consolation Points Table (Final) Click Here

Semi-finals draw (Home teams first – 1pm) –
Counties v Buffalo’s
Marton v Taihape

please support our wonderful sponsors - click here -

Similar Articles

Top