You are here
Home > College Rugby > New Zealand Schools team hopefuls go into development camp

New Zealand Schools team hopefuls go into development camp

NZ_Schools
A total 51 boys have been named to attend a development camp as selectors prepare to name the New Zealand Schools and New Zealand Schools Barbarians squads to play Fiji and Australia in Porirua next month.


Congratulations to

Brett Cameron (Cullinane College)

on being Selected for the NZ Schools Extended Squad


3 HEARTLAND Schoolboys have made the Squad

Name Position School Union
Isaia Walker-Leawere Lock Gisborne Boys’ HS Poverty Bay
Sam Tufuga Prop Rathkeale College Wairarapa-Bush
Brett.Cameron First Five Cullinane College Wanganui

The camp to be held in Rotorua starts on Saturday 20 September with the New Zealand Schools and New Zealand Schools Barbarians squads to be announced on 23 September.

The players selected to attend the camp are:

Name Position School Union
Rieko Ioane Midfield Auckland.Grammar Auckland
Shaun.Stevenson Fullback Auckland Grammar Auckland
Sam Ulufonua Lock Auckland Grammar Auckland
Fin Hoeata Lock Dilworth School Auckland
Tom Hardy Hooker King’s College Auckland
Jonah Lowe Winger King’s College Auckland
Shelford Murray Winger King’s College Auckland
Lona Haloholo Loose.Forward Mt.Albert.Grammar Auckland
D’Angelo Leuila First Five Papatoetoe High Auckland
Christian.Kelleher Loose Forward Sacred Heart Auckland
Sosefo Kautai Prop Sacred Heart Auckland
Ereatara Enari First Five St Kentigern Auckland
Sam Nock Halfback St Kentigern Auckland
Sean Paranihi Prop St Kentigern Auckland
Paripari.Parkinson Lock St Kentigern Auckland
Lisati Milo-Harris Halfback St Peter’s College Auckland
Romero Tagi Hooker St Peter’s College Auckland
Jordan Trainor Fullback St Peter’s College Auckland
Alex Nankivell Midfield Christchurch BHS Canterbury
Reuben Spicer Halfback Shirley BHS Canterbury
Mason Kean Prop Hastings BHS Hawkes Bay
Marino.Mikaele-Tuu Loose Forward Hastings BHS Hawkes Bay
Mason Emerson Winger Lindisfarne College Hawkes Bay
Caleb Makene Utility back Napier BHS Hawkes Bay
Max Fryatt Hooker Feilding HS Manawatu
Hayden Spencer Loose Forward Palm.North BHS Manawatu
Hapakuki Moala-Liava’a Loose Forward Massey HS North Harbour
Brendan Bond Loose Forward Westlake BHS North Harbour
Jonah Aoina Prop Otago BHS Otago
Sione Asi Prop Otago BHS Otago
Matt Heffernan Loose Forward Otago BHS Otago
Patelisio.Tomkinson Midfield Otago BHS Otago
Isaia Walker-Leawere Lock Gisborne BHS Poverty Bay
Liam Howley Halfback Southland BHS Southland
Shaun Stodart Prop Southland BHS Southland
Quinten Strange Lock Nelson College Tasman
Luke Jacobson Loose Forward Cambridge High School Waikato
Jahrome Brown Loose Forward Hamilton BHS Waikato
Ayden Johnstone Prop Hamilton BHS Waikato
Samisoni.Taukei’aho Hooker St Paul’s Collegiate Waikato
Sam Caird Lock St Peter’s College Hamilton Waikato
Solomone Tukuafu Hooker Hamilton BHS Waikato
Sam Tufuga Prop Rathkeale.College Wairarapa-Bush
Brett Cameron First Five Cullinane College Wanganui
Anthony Pettett Lock Newlands College Wellington
Alex Fidow Prop Scots College Wellington
Malo Tuitama Midfield Scots College Wellington
TJ Va’a First Five Scots College Wellington
Jarrod Adams Winger St Patrick’s College Silverstream Wellington
Losi Filipo Winger St Patrick’s College Silverstream Wellington
Lui Okeamoa-Luamanu Lock St Patrick’s College Silverstream Wellington

Players not considered due to injury are Hugh Renton, Lindisfarne College, Hawke’s Bay and Isaac Te Aute, Rotorua Boys’ High School, Bay of Plenty. Wellington twins Peter and Thomas Umaga-Jensen have made themselves unavailable for selection.

Schools and Barbarian Schools Fixtures:
Tuesday 30 September
Porirua Park
NZ Barbarians v Australia 1:10pm
NZ Schools v Fiji 2:50pm

Saturday 4 October
Porirua Park
NZ Barbarians v Fiji 1:10pm
NZ Schools v Australia 2:50pm

All Schools matches to be broadcast live on the Rugby Channel.

Sky TV schedule:
• Australia v NZB replay
Tuesday 30 September, SS1, 10pm
Thursday 2 October, RC, 3pm

• Fiji v NZS replay
Tuesday 30 September, SS1, 11.45pm
Thursday 2 October, RC, 4.45pm

• Fiji v NZB replay
Saturday 4 October, SS1, 11.15pm
Thursday 9 October, RC, 8am
Friday 10 October, RC, 2pm

• Australia v NZS replay
Saturday 4 October, SS1, 9.30pm
Thursday 9 October, RC, 9.45am
Friday 10 October, RC, 3.45pm

please support our wonderful sponsors - click here -

Similar Articles

Top