You are here
Home > Club Rugby > Wanganui Rugby Results July 9

Wanganui Rugby Results July 9

Tasman Tanning premier, round 14 –
At Spriggens Park –
PGG Wrightson/Balance Taihape 34 (Ritchie Irons 2, Dane Whale 2, Cyrus Paringatai, Hamish Bennett tries, Tom Wells 2 con )
bt Black Bull Liquor Pirates 5 (Tupu Tavae try)
HT: 5-0 Pirates

At Dallison Park, Waverley –
Waverley Harvesting Border 48 (Kaveni Dabonaise 2, Ranato Tikoilosomone, Isaiah Hooper, Ray Stark, Josh Lennox, Lindsay Horrocks, Kieran Hussey tries, Horrocks 3 con, Andrew Retallick con)
bt Wanganui Car Centre Kaierau 31 (Kameli Kuruyabaki 2, Hoani Pahi-Long 2, Stu Brosnahan tries, Pahl-Long 3 con)
HT: 22-14 Border

At Memorial Park, Taihape –
Dave Hoskin Carriers Marist 45 (Josiah Bogileka 3, Sam Monaghan, Lake Ah Chong, Ritchie Campbell, Cameron Crowley tries, Monaghan 4 con, Viki Tofa con)
bt Utiku OB 26 (Vernon Rudolph 2, Mark Logan, Emori Lodoviko tries, Callum Crellin 3 con)
HT: 17-14 Marist

At Rochfort Park, Ohakune –
McCarthy’s Transport Ruapehu 68 (Craig Clare 3, Troy Brown 2, Kahl Elers-Green, Christian Hawira, William King, Morvin Trow, Dayton Rikihana tries, Clare 9 con)
bt Harvey Round Motors Ratana 5 (Isaac Fonotoe try)
HT: 28-5

Grand Irish Bar MVP Points –
At Spriggens Park –
Hamish Bennett (Taihape lock) 2 pts, Tom Wells (Taihape first five), Ritchie Irons (Taihape prop), Tupu Tavae (Pirates fullback) and Mene Taufaasau (Pirates lock) 1 pt each.

At Waverley –
Taitai Tuimauga (Border prop) 2 pts, Kieran Hussey (Border No 8), Lindsay Horrocks (Border first five), Ace Malo (Kaierau fullback) and Areta Lama (Kaierau first five) 1 pt each.

At Taihape –
Ryan Gill (Marist flanker) 3 pts, Rory Gudsell (Marist halfback), Hepa Payne (Utiku OB second five) and Vernon Rudolph (Utiku OB flanker) 1 pt each.

At Ohakune –
Craig Clare (Ruapehu first five) 3 pts, Roman Tutauha (Ruapehu hooker) 2 pts, Troy Brown (Ruapehu centre) 1 pt.

Final MVP Points –

  • 14pts Ryan Gill (Marist)
  • 12pts Nick Harding (Border) and Roman Tutauha (Ruapehu)
  • 10pts Ace Malo (Kaierau)
  • 8pts Craig Clare (Ruapehu) 9, Hamish Bennett (Taihape) and Fraser Middleton (Border)
  • 7pts Clive Stowers (Pirates), Kameli Kuruyabaki (Kaierau) and Brett Nicholls (Taihape)
  • 6pts Gavin Thornbury (Border), Anaru Saurara (Kaierau), Steelie Koro (Marist), Campbell Hart and Troy Brown (Ruapehu), Denning Tyrell and Tupu Tavae (Pirates)
  • 5pts Jack Yarrall (Kaierau), Ranato Tikoilosomone and Taitai Tuimauga (Border), Jamie Brett (Utiku OB), Taylor Transom, Tom Wells and Hoani Woodhead (Taihape)

Premier Points (Final) – CLICK HERE  –

Premier semi-final qualifiers –
Championship
Border, Taihape, Marist, Ruapehu

Consolation
Kaierau, Pirates, Utiku OB, Ratana

Draw for semi-finals (Home teams first) –
Championship – Border v Ruapehu, Taihape v Marist.
Consolation – Kaierau v Ratana, Pirates v Utiku OB.

Senior championship, quarter-finals –

At Spriggens Park –
Marist Celtic 18, Counties 15
HT: 10-8 Counties

At Marton Park –
Speirs Food Marton 49, Border 10
HT: 21-0

At Hunterville –
Kelso Hunterville 29, Kaierau 6
HT: 17-3

At Ngamatapouri –
Settlers Honey Ngamatapouri beat Taihape by default.

Semi-finals draw (Home teams first) –
Ngamatapouri v Celtic
Marton v Hunterville

Senior cosolation, semi-finals –
At Rochfort Park, Ohakune –
Ruapehu 51, Utiku OB 0
HT: 22-0

At Racecourse –
Marist Buffalo’s beat Pirates by default

Final draw (Home team first) –
Ruapehu v Buffalo’s

 

please support our wonderful sponsors - click here -

Similar Articles

Top