2018 MITRE 10
HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW
as at 31 January 2018 | Details subject to change
Kick off times may change if teams travel schedules dictate
Home team listed first
   
“VENUE’s still to be Confirmed”
DATE – Kick off Match

WEEK 1

25/08/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 Mid Canterbury TBC Levin
King Country 00 vs 00 East Coast TBC Taupo/Te Kuiti
North Otago 00 vs 00 Buller TBC Oamaru
Poverty Bay 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Gisborne
Thames Valley 00 vs 00 West Coast TBC Paeroa/Te Aroha
Steelform Wanganui 00 vs 00 South Canterbury TBC Wanganui

WEEK 2

1/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 King Country TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Ruatoria
Mid Canterbury 00 vs 00 North Otago TBC Ashburton
South Canterbury 00 vs 00 Poverty Bay TBC Timaru
Wairarapa Bush 00 vs 00 Thames Valley TBC Masterton
West Coast 00 vs 00 Steelform Wanganui  TBC Greymouth

WEEK 3

8/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 Thames Valley TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Ruatoria
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 South Canterbury TBC Levin
King Country 00 vs 00 North Otago TBC Taupo/Te Kuiti
Mid Canterbury 00 vs 00 West Coast TBC Ashburton
Poverty Bay 00 vs 00 Steelform Wanganui  TBC Gisborne

WEEK 4

15/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
North Otago 00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Oamaru
South Canterbury 00 vs 00 East Coast TBC Timaru
Thames Valley 00 vs 00 King Country TBC Paeroa/Te Aroha
Steelform Wanganui  00 vs 00 Mid Canterbury TBC Wanganui
Wairarapa Bush 00 vs 00 Buller TBC Masterton
West Coast 00 vs 00 Poverty Bay TBC Greymouth

WEEK 5

22/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 West Coast TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Poverty Bay TBC Ruatoria
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Levin
King Country 00 vs 00 Steelform Wanganui  TBC Taupo/Te Kuiti
South Canterbury 00 vs 00 Mid Canterbury TBC Timaru
Thames Valley 00 vs 00 North Otago TBC Paeroa/Te Aroha

WEEK 6

29/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 King Country TBC Levin
Mid Canterbury 00 vs 00 East Coast TBC Ashburton
North Otago 00 vs 00 West Coast TBC Oamaru
Poverty Bay 00 vs 00 Thames Valley TBC Gisborne
Steelform Wanganui  00 vs 00 Buller TBC Wanganui
Wairarapa Bush 00 vs 00 South Canterbury TBC Masterton

WEEK 7

6/10/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 Mid Canterbury TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Steelform Wanganui  TBC Ruatoria
King Country 00 vs 00 Poverty Bay TBC Taupo/Te Kuiti
North Otago 00 vs 00 South Canterbury TBC Oamaru
Thames Valley 00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Paeroa/Te Aroha
West Coast 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Greymouth

WEEK 8

13/10/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Mid Canterbury 00 vs 00 King Country TBC Ashburton
Poverty Bay 00 vs 00 Buller TBC Gisborne
South Canterbury 00 vs 00 Thames Valley TBC Timaru
Steelform Wanganui  00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Wanganui
Wairarapa Bush 00 vs 00 North Otago TBC Masterton
West Coast 00 vs 00 East Coast TBC Greymouth

WEEK 9

20/10/2018

Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
2.30pm 5th ranked team from pool round
00 vs 00
8th ranked team from pool round
2.30pm 6th ranked team from pool round
00 vs 00
7th ranked team from pool round

MEADS CUP SEMI FINALS
2.30pm Top ranked team from pool round
00 vs 00
4th ranked team from pool round
2.30pm 2nd ranked team from pool round
00 vs 00
3rd ranked team from pool round

WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP FINAL *28 October
TBC Home   Away
Winner Semi 1 00 vs 00 Winner Semi 2

MEADS CUP FINAL *27 October
TBC Home   Away
Winner Semi 1 vs Winner Semi 2

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
** Televised live on Sky Sport