REP. Games 2018 Calendar

  WHANGANUI MAORI Coaches: Dennis Tucker Date   Kick-Off Opponent Venue Town COMPETITION GAME   Saturday 29-Sep 1.00 pm Taranaki Maori (Tuera Shield) Cooks Gardens Wanganui Saturday 6-Oct 1.00 pm Manawatu Maori (Miki Haddon Memorial) TBC Palmerston North Saturday 13-Oct 1.00 pm Wanganui Samoans?? TBC Cooks Gardens Wanganui WANGANUI TOYOTA DEVELOPMENT TEAM (RDO Cup) Coaches: Jerome McCrea & Dennis Tucker Date   Kick-Off Opponent Venue Town PRE-SEASON GAMES (tbc)   Saturday 11-Aug 1.00 pm Hawkes Bay U19 Lincoln Park Ashhurst Saturday 18-Aug 1.00 pm Marton Samoans Marton Park Marton COMPETITION GAMES (RDO Shield) Saturday 25-Aug 1.00 pm Wellington Maori Dev Cooks Gardens Wanganui Saturday 1-Sep 1.00 pm Horowhenua Kapiti Spriggens Park Wanganui Saturday 8-Sep 1.30 pm Wairarapa

JAB Draw – 18th August – FINAL WEEKEND

Saturday Morning Rugby – McDonalds Wanganui Junior Grades SATURDAY, 18th August 2018 FINAL WEEKEND Under 6 – Border v Hunterville 2, SP 11a 10.00am Pirates Black v Hunterville 1, SP 11b 10.00am Pirates White v Kaierau Maroon, SP 11a 9.00am Kaierau Gold v Marton, SP 12b 10.00am Marist Raiders v Mar-ist Roar, SP 11b 9.00am Under 7 – Kokohuia v

Steelform Wanganui dominate preseason game in Masterton

It was a fine day and that artificial Memorial Park turf in Masterton always welcomes running rugby as Steelform Wanganui turned it on in the second half to run out 61-14 winners over Wairarapa Bush in Saturday's preseason game. Coach Jason Caskey went with a noticeably younger lineup, based around a

Wanganui Development XV beat Hawke’s Bay U19

Spots in the top Steelform Wanganui team will be hard to come by as the WRFU's second tier team set about proving their wares on Saturday. The Wanganui Toyota Development XV had a last minute change of venue for their preseason match against Hawke's Bay Under 19 from Ashurst to CET

Team Announcement: Steelform Wanganui vs Wairarapa Bush

Steelform Wanganui Team for PreSeason Fixture:        Wairarapa Bush vs Steelform Wanganui (Memorial Park, Masterton – 11th August, 2018. Kick off 2.00pm) No. Steelform Wanganui Line vs Wairarapa Bush 1 Gabriel Hakaraia 2 Dylan Gallien 3 Wiremu Cottrell 4 Jackson Campbell 5 Henri Williams 6 Campbell Hart 7 Angus Middleton 8 Tremaine Gilbert 9 Joshua Fifita 10 Craig Clare 11 Tom Symes 12 Kameli Kuruyabaki 13 Kaveni Dabenaise 14 Simon Dibben 15 Tyler Rogers-Holden REPLACEMENTS: 16 Jack Yarrall 17 Viki Tofa 18 Kamipeli Latu 19 Sam Madams 20 Bryn Hudson 21 Lindsay Horrocks 22 Peni Nabainivalu 23 Shandon Scott 24 Harry Symes 25 Dane Whale 26 Ethan Robinson -

U20 Squad named

Following players have been selected for the upcoming final two U20 representative games vs Horowhenua-Kapiti and T.B.C Aaron Chapman AJ Newton Ashton Coates Beau Walker Chris Ferguson Dale Akuhata Dante Rooney David Mariner Desmond Tyrell Devon Gower Emanuelle Savage Ezekiel Anderson Hamish Broadhead Jason Myers Jesse Tamou Jonty Curtis Kohlt Coveny

JAB Draw – Saturday 11th August 2018

Saturday Morning Rugby – McDonalds Wanganui Junior Grades   SATURDAY, 11th August 2018   Under 6 – Hunterville 1 v Hunterville 2, Hunterville 2 10.00am Marist Roar v Border, SP 11a 10.00am Marton v Marist Raiders, Marton 2a 9.30am Kaierau Maroon v Kaierau Gold, SP 11b 9.00am Pirates White v Pirates Black, SP 11a 9.00am.   Under 7 – Marton

U18 Air Chathams Wanganui SQUAD 2018

U18 Air Chathams Wanganui SQUAD 2018 TRAINING INFO Date: Wednesday 8th August Venue: Springvale Park Time: 6PM Beau Hourigan Ben Kelt Ben Strang Charlie Greatbatch Dawson Sisson Dillon Adrole Elijah Barbarich Hayden O'Leary Ioane Hough Aki Jack O'Leary Jacob Gedye Jamie-Lee Robertson Jason Myers Julian Paora-Toho Keaton Norling Lewis Young Max Crowley Michael Tapsell

Taranaki unconvincing in Ranfurly Shield defence against Wanganui

The Ranfurly Shield is safe with Taranaki, but it was Wanganui who could hold their heads highest, after Saturday afternoon's contest in Hawera. In real contrast to last weekend's 78-0 thrashing of Poverty Bay in Tikorangi, the holders were unconvincing at TSB Hub, eventually ending the day 33-10 winners, following a 5-5 second-half stalemate. Wanganui had never

U16 REP WIDER TRAINING SQUAD 2018

Adam Lennox AJ Malili Malo-Lauano Anthony Sellers Aporosa Bulivou Atriane Marino Brandon Burberry Dom Norling Ethan Cox Ezra Malo Harry Godfrey Harry Paoratoho Henry Kilmister Hunter Morrison Isaiah Teki Jacob Sciascia Jaiden Edmonds Jamel Ririnui Joe Abernathy Jordyn Leiasamaivao-Turvey Kayden Bennett Kenny Flintoff Logan Henry Logan Kingi Malcolm Smith