2015seniors

Wanganui Senior Club Draw Round 2 – 2015
Round 14
Jun-20
Top Six Tech v Hunterville Spriggens Park 1pm
Ngamatapouri v Ruapehu McNab Domain 2.35
Marton v Celtic Marton Park 2pm
Bottom 8 Border v Pirates Waverley 1pm
Ratana v Utiku OB Ratana 1pm
Taihape v Buffalo’s Taihape 1pm
Counties v Kaierau McNab Domain 1pm
Round 15
Jun-27
Top Six Celtic 40 v 14 Tech Spriggens Park 2.35
Hunterville 10.v.10
Ngamatapouri Hunterville 2pm
Ruapehu 17 v 21 Marton Ohakune 1pm
Bottom 8 Buffalo’s 17 v 25 Border Spriggens Park 1pm
Pirates Taihape Defaulted Taihape Racecourse 1pm
Ratana 24 v 28 Kaierau Ratana 1pm
Counties Utiku OB Defaulted Utiku OB McNab Domain 1pm
Round 16
Jul-04
Top Six Celtic 14 v 46 Ruapehu Spriggens Park 1pm
Ngamatapouri 22 v 20 Tech McNab Domain 2pm
Hunterville 19 v 12 Marton Hunterville 2pm
Bottom 8 Buffalo’s abandoned (serious player injury) Counties Racecourse 1pm
Kaierau 13 v 22 Pirates Kaierau C.C. 1pm
Utiku OB 05 v 26 Border Taihape 2 12.55pm
Taihape 41 v 07 Ratana Taihape 1 1.05pm
Round 17
Jul-11
Top Six Celtic 12 v 50 Ngamatapouri Racecourse 1pm
Marton 17 v 15 Tech Marton Park 2pm
Ruapehu 15 v 17 Hunterville Ohakune 1pm
Bottom 8 Pirates 32 v 17 Ratana Racecourse 2.35
Taihape 12 v 06 Kaierau Taihape 1 1pm
Utiku OB Buffalo’s Defaulted Buffalo’s Taihape 2 1pm
Counties 47 v 17 Border McNab Domain 1pm
Round 18
Jul-18
Top Six Tech 15 v 15 Ruapehu Spriggens Park 1pm
Celtic 00 v 29 Hunterville Spriggens Park 2.35
Ngamatapouri 15 v 14 Marton McNab Domain 2pm
Bottom 8 Pirates Utiku OB Defaulted Utiku OB Racecourse 1pm
Kaierau 33 v 17 Buffalo’s Kaierau C.C. 1pm
Border 22 v 00 Taihape Waverley 1pm
Ratana 10 v 24 Counties Ratana 1pm
Round 19
Jul-25
Top Six Championship Semi-Finals
Hunterville v Celtic Hunterville 2pm **
Ruapehu v Ngamatapouri Ohakune 1pm **
Bottom 8 Pirates v Counties Racecourse 1 , 1pm Time tbc
Buffalo’s v Ratana Racecourse 1 , 2.35pm Time tbc
Kaierau v Border Kaierau C.C. 1pm
1pm
Utiku OB v Taihape Taihape 1pm
1pm
Round 20
Aug-01
Top Six Championship Final
** v ** Cooks Gardens Time tbc
Bottom 8 Pirates v Buffalo’s Wanganui Venue Time tbc
Ratana v Border Ratana or Wanganui Venue Time tbc
Counties v Taihape McNab Domain or Wanganui Venue Time tbc
Utiku OB v Kaierau Taihape 1pm
To try and balance up home and away draws and give each team at least two second round home games
the Marton v Tech and Kaierau v Buffalo’s games are at the same venues as the first round.
On finals day (August 1st) the venues for the Ratana v Border and Counties v Taihape senior matches will be decided depending on who qualifies for the premier championship and consolation finals which will be played in Wanganui.
Note – There are no senior consolation (bottom eight) semi-finals or final with the placings decided on the points table. Full points carry on from the first round into the second round.
2015 Senior “Revised” Draw As at March 17th – 2015
1pm games unless stated
Round 1 Marist.Buffalo’s 19.v.29 Marton Spriggens.Park
Mar-21 Tech 10 v 00 Counties Spriggens Park
Taihape 10 v 38 Pirates Taihape 1
Utiku OB 08.v.39 Hunterville Taihape 2
Border 21 v 26 Ratana Waverley
Ruapehu beat Kaierau by default Ohakune
Ngamatapouri 22 v 00 Marist Celtic Ngamatapouri.
Round 2 Pirates 42 v 05 Kaierau Spriggens Park
Mar-28 Utiku OB 08 v 33 Marist Celtic Taihape
Marton 05 v 15 Ruapehu Marton Park
Ratana 05 v 17 Taihape Ratana
Border 28 v 19 Marist.Buffalo’s Waverley
Counties 07 v 59 Ngamatapouri McNab.Domain
Hunterville 15 v 00 Tech Hunterville
Round 3 Marist.Celtic 19 v 18 Tech Spriggens Park
Apr-04 Marist Buffalo’s 05 v 48 Pirates Racecourse
Easter Taihape 24 v 22 Marton Taihape
Kaierau 07 v 15 Utiku OB Kaierau C.C.
Ruapehu by default beat Border Ohakune
Ngamatapouri 17 v 27 Hunterville Ngamatapouri
Counties 15 v 19 Ratana McNab Domain
Round 4 Marist Celtic 28 v 10 Counties Spriggens Park
Apr-11 Tech 38 v 17 Kaierau Racecourse 2
Ngamatapouri 27 v 05
Taihape Spriggens Park
Utiku OB 10 v 53 Ruapehu Taihape
Marton 57 v 12 Border Marton Park
Hunterville 80 v 03 Marist Buffalo’s Hunterville
Ratana 12 v 34 Pirates Ratana
Round 5 Kaierau 49 v 05 Ratana Kaierau C.C.
Apr-18 Border 07 v 40 Marist.Celtic Waverley
** Ngamatapouri v Tech not played (state of field). Ngamatapouri ** Tech Ngamatapouri 
Hunterville 30 v 20 Pirates Hunterville
Counties 32 v 27 Marist Buffalo’s McNab Domain
Utiku OB 03 v 41 Marton Taihape
Ruapehu 34 v 00 Taihape Ohakune
Round 6 Pirates 17 v 23 Marist.Celtic Spriggens Park
Apr-25 Tech 35 v 14 Utiku OB Racecourse 1
Anzac.Day Marist.Buffalo’s 05 v 39 Ngamatapouri Racecourse 2
Taihape 29 v 09 Border Taihape
Marton 22 v 14 Kaierau Marton Park
Ratana 05 v 55 Ruapehu Ratana
Counties 07 v 34 Hunterville McNab Domain
Round 7 Hunterville 30 v 17 Marist.Celtic Hunterville
May-02 Taihape 26 v 16 Tech Taihape 2
Utiku OB 00 v 62 Counties Taihape 1
Ngamatapouri 97 v 07
Ratana Ngamatapouri
Marton 38 v 13 Pirates Marton Park
Border 18 v 19 Kaierau Waverley
Ruapehu 81 v 00 Marist.Buffalo’s Ohakune
Round 8 Pirates Pirates beat Utiku OB by default Utiku OB Spriggens Park
May-09 Tech 60 v 05 Marist Buffalo’s Spriggens Park
Taihape 08 v 19 Hunterville Taihape
Kaierau 12 v 29
Marist Celtic Kaierau C.C.
Ratana 05 v 62
Marton Ratana
Border 08 v 38
Ngamatapouri Waverley
Counties 00 v 41 Ruapehu McNab Domain
Round 9 Pirates 13 v 25 Tech Spriggens Park
May-16 Marist Buffalo’s 20 v 29 Taihape Racecourse
Utiku OB 17 v 26 Ratana Taihape
Kaierau 10 v 50 Ngamatapouri Kaierau C.C.
Ruapehu 43 v 11 Marist Celtic Ohakune
Marton 17 v 25 Hunterville Marton Park
Border 10 v 19 Counties Waverley
Round 10 Pirates 16 v 39 Ruapehu Spriggens Park
May-23 Marist Celtic 72 v 05 Taihape Racecourse
Marton 12 v 15 Tech Marton Park
Ratana 27 v 22 Marist Buffalo’s Ratana
Kaierau 07 v 00 Counties Kaierau C.C.
Ngamatapouri Ngamatapouri bt Utiku OB by default Utiku OB Ngamatapouri.
Hunterville Hunterville bt Border by default Border Hunterville.
Round 11 Tech 38 v 26 Border Kaierau C.C.2
May-30 Marist Celtic 33 v 13 Marton Spriggens Park
QB.Weekend Taihape 34 v 00
Utiku OB Taihape
Kaierau 12 v 21
Marist.Buffalo’s Kaierau C.C.1
Counties 00 v 36 Pirates McNab Domain
Ruapehu 29 v 14 Ngamatapouri Ohakune
Ratana 00 v 64 Hunterville Ratana
Round 12 Marist Celtic 41 v 07 Marist Buffalo’s Spriggens Park
Jun-06 Kaierau 30 v 07 Taihape Kaierau C.C.
Border 10 v 16 Utiku OB Waverley
Ngamatapouri 25 v 10 Pirates Ngamatapouri
Ratana 12 v 39 Tech Ratana
Hunterville 27 v 22 Ruapehu Hunterville
Counties TBA Marton McNab Domain
Round 13 Marist Buffalo’s v Utiku OB Racecourse 1 1pm
Jun-13 Marist Celtic v Ratana Racecourse 1 2.35pm
Pirates v Border Racecourse 2 1pm
Taihape v Counties Taihape
Hunterville v Kaierau Hunterville 2pm
Ruapehu v Tech Ohakune
Marton v Ngamatapouri Marton Park 2pm
Second round split format to be decided by the Council of Clubs