MITRE 10 HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW 2020

as at 28 February 2020 | Details subject to change
Kick off times may change if teams travel schedules dictate
Home team listed first


SteelForm Wanganui 2020 Fixtures

Home Team Away Team Date Venue
v 22 August Wanganui
v 29 August Timaru
v 05 September Wanganui
v 12 September Paeroa
v 19 September Wanganui
v 26 September Ashburton
v 03 October Wanganui
v 10 October Taumarunui
Semi-Final Lochore/Meads Cup v
Semi-Final Lochore/MeadsCup 17 October ===
Final for Lochore/MeadsCup v
Final Lochore/MeadsCup 24/25th October ===

FULL DRAW

2020 Mitre10 Heartland Championship
WEEK 1
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
22 August
Steelform Wanganui
vs
Horowhenua Kapiti2.30pm
22 August
Ngāti Porou East Coast
vs
Buller2.30pm
22 August
North Otago
vs
South Canterbury2.30pm
22 August
Poverty Bay
vs
King Country2.30pm
22 August
Thames Valley
vs
Mid Canterbury2.00pm
22 August
Wairarapa Bush
vs
West Coast2.30pm
WEEK 2
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
29 August
South Canterbury
vs
Steelform Wanganui2.30pm
29 August
Buller
vs
North Otago2.30pm
29 August
Horowhenua Kapiti
vs
Thames Valley2.30pm
29 August
King Country
vs
Wairarapa Bush2.30pm
29 August
Mid Canterbury
vs
Poverty Bay2.30pm
29 August
West Coast
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pm
WEEK 3
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
05 September
Steelform Wanganui
vs
North Otago2.30pm
05 September
Buller
vs
West Coast2.30pm
05 September
Ngāti Porou East Coast
vs
Poverty Bay2.30pm
05 September
Horowhenua Kapiti
vs
Wairarapa Bush2.30pm
05 September
South Canterbury
vs
Mid Canterbury2.30pm
05 September
Thames Valley
vs
King Country2.00pm
WEEK 4
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
12 September
Thames Valley
vs
Steelform Wanganui2.00pm
12 September
Mid Canterbury
vs
Buller2.30pm
12 September
North Otago
vs
King Country2.30pm
12 September
Poverty Bay
vs
Horowhenua Kapiti2.30pm
12 September
Wairarapa Bush
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pm
12 September
West Coast
vs
South Canterbury2.30pm
WEEK 5
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
19 September
Steelform Wanganui
vs
Poverty Bay2.30pm
19 September
Buller
vs
South Canterbury2.30pm
19 September
King Country
vs
Mid Canterbury2.30pm
19 September
North Otago
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pm
19 September
Wairarapa Bush
vs
Thames Valley2.30pm
19 September
West Coast
vs
Horowhenua Kapiti2.30pm
WEEK 6
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
26 September
Mid Canterbury
vs
Steelform Wanganui2.30pm
26 September
Ngāti Porou East Coast
vs
Thames Valley2.30pm
26 September
Horowhenua Kapiti
vs
North Otago2.30pm
26 September
King Country
vs
West Coast2.30pm
26 September
Poverty Bay
vs
Buller2.30pm
26 September
South Canterbury
vs
Wairarapa Bush2.30pm
WEEK 7
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
03 October
Steelform Wanganui
vs
Wairarapa Bush2.30pm
03 October
Horowhenua Kapiti
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pm
03 October
Mid Canterbury
vs
North Otago2.30pm
03 October
Poverty Bay
vs
West Coast2.30pm
03 October
South Canterbury
vs
King Country2.30pm
03 October
Thames Valley
vs
Buller2.00pm
WEEK 8
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
10 October
King Country
vs
Steelform Wanganui2.30pm
10 October
Buller
vs
Horowhenua Kapiti2.30pm
10 October
Ngāti Porou East Coast
vs
South Canterbury2.30pm
10 October
North Otago
vs
Poverty Bay2.30pm
10 October
Wairarapa Bush
vs
Mid Canterbury2.30pm
10 October
West Coast
vs
Thames Valley2.30pm
WEEK 9 - Semi Finals
LOCHORE CUP SEMI FINALS
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
17 October
5th ranked team
vs
8th ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
17 October
6th ranked team
vs
7th ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
MEADS CUP SEMI FINALS
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
17 October
Top ranked team
vs
4th ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
17 October
2nd ranked team
vs
3rd ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
WEEK 10 – Finals
MEADS CUP FINAL
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
*23 October
Winner Semi 1
vs
Winner Semi 2T.B.A.T.B.A.T.B.A.
LOCHORE CUP FINAL
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
*24 October
Winner Semi 1
vs
Winner Semi 2T.B.A.T.B.A.T.B.A.
..................................................................................
*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
** Televised live on Sky Sport