HEARTLAND CHAMPIONSHIP 2022

BUNNINGS WAREHOUSE HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW 2022
All details are subject to change, home team listed first
(BOT) Bill Osborne Taonga challenge match

📅 20 August
⏰🏉 2.30pm
✈️ West Coast 🆚 Steelform Whanganui
🏟️ TBC, Greymouth

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
📅 27 August (🏆 Meads Post)
⏰🏉 2.30pm
🏠 Steelform Whanganui 🆚 King Country
🏟️ Cooks Garden, Whanganui
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

📅 03 September
⏰🏉 2.30pm
✈️ East Coast 🆚 Steelform Whanganui
🏟️ Whakarua Park, Ruatoria

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
📅 10 September
⏰🏉 2.30pm
🏠 Steelform Whanganui 🆚 South Canterbury
🏟️ Cooks Garden, Whanganui
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

📅 17 September (🏆BOT)
⏰🏉 2.30pm
✈️ Poverty Bay 🆚 Steelform Whanganui
🏟️ Rugby Park, Gisborne

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
📅 24 September
⏰🏉 2.30pm
🏠 Steelform Whanganui 🆚 Buller
🏟️ Cooks Garden, Whanganui
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

📅 01 October
⏰🏉 2.30pm
✈️ Horowhenua Kapiti 🆚 Steelform Whanganui
🏟️ Levin Domain, Levin

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
📅 08 October
⏰🏉 2.30pm
🏠 Steelform Whanganui 🆚 Mid Canterbury
🏟️ Cooks Garden, Whanganui
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

2022 Heartland Championship Table
Pos.#
Team
P
W
L
D
Bpts
F
A
+/-
Pts
1
South Canterbury
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2
Thames Valley
-
-
-
-
-
-
-
-
-
3
Whanganui
-
-
-
-
-
-
-
-
-
4
North Otago
-
-
-
-
-
-
-
-
-
5
Poverty Bay
-
-
-
-
-
-
-
-
-
6
Mid Canterbury
-
-
-
-
-
-
-
-
-
7
Horowhenua-Kapiti
-
-
-
-
-
-
-
-
-
8
Ngฤti Porou East Coast
-
-
-
-
-
-
-
-
-
9
West Coast
-
-
-
-
-
-
-
-
-
10
Wairarapa Bush
-
-
-
-
-
-
-
-
-
11
Buller
-
-
-
-
-
-
-
-
-
12
King Country
-
-
-
-
-
-
-
-
-
*TIEBREAKERS:
1. Head to head result.
2. Points differential.
3. Tries scored.
4. Points scored.
5. Coin toss.

2022 BUNNINGS WAREHOUSE HEARTLAND CHAMPIONSHIP Draw
All details are subject to change, home team listed first
(BOT) Bill Osborne Taonga challenge match
Correct as of 6th May

2022 Heartland Championship
WEEK 1
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
20 Aug.
Buller
๐Ÿ†š
Mid Canterbury
2.30pm
Victoria SquareWestport
20 Aug.
Ngฤti Porou East Coast
๐Ÿ†š
Horowhenua-Kapiti
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
20 Aug.
King Country
๐Ÿ†š
Poverty Bay
2.30pm
Rugby ParkTe Kuiti
20 Aug.
South Canterbury
๐Ÿ†š
Thames Valley
2.30pm
Temuka DomainTemuka
20 Aug.
Wairarapa Bush
๐Ÿ†š
North Otago
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
20 Aug.
West Coast
๐Ÿ†š
Whanganui
2.30pm
T.B.C.Greymouth
WEEK 2
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
27 Aug.
Thames Valley
๐Ÿ†š
West Coast
2.00pm
Boyd ParkTe Aroha
27 Aug.
Horowhenua-Kapiti
๐Ÿ†š
South Canterbury
2.30pm
Levin DomainLevin
27 Aug.
Mid Canterbury
๐Ÿ†š
Ngฤti Porou East Coast
2.30pm
Ashburton ShowgroundsAshburton
27 Aug.
North Otago
๐Ÿ†š
Buller
2.30pm
Whitestone Contracting StadiumOamaru
27 Aug.
Poverty Bay
๐Ÿ†š
Wairarapa Bush
(BOT) 2.30pm
Rugby ParkGisborne
27 Aug.
Whanganui
๐Ÿ†š
King Country
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
WEEK 3
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
03 Sept.
Buller
๐Ÿ†š
Poverty Bay
2.30pm
Victoria SquareWestport
03 Sept.
Ngฤti Porou East Coast
๐Ÿ†š
Whanganui
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
03 Sept.
King Country
๐Ÿ†š
Thames Valley
2.30pm
Taumarunui DomainTaumarunui
03 Sept.
Mid Canterbury
๐Ÿ†š
West Coast
2.30pm
Ashburton ShowgroundsAshburton
03 Sept.
South Canterbury
๐Ÿ†š
North Otago
2.30pm
Strathconan ParkFairlie
03 Sept.
Wairarapa Bush
๐Ÿ†š
Horowhenua-Kapiti
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
WEEK 4
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
10 Sept.
Thames Valley
๐Ÿ†š
Wairarapa Bush
2.00pm
Boyd ParkTe Aroha
10 Sept.
Horowhenua-Kapiti
๐Ÿ†š
King Country
2.30pm
Levin DomainLevin
10 Sept.
North Otago
๐Ÿ†š
Mid Canterbury
2.30pm
Kurow DomainKurow
10 Sept.
Poverty Bay
๐Ÿ†š
Ngฤti Porou East Coast
(BOT) 2.30pm
Rugby ParkGisborne
10 Sept.
Whanganui
๐Ÿ†š
South Canterbury
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
10 Sept.
West Coast
๐Ÿ†š
Buller
2.30pm
T.B.C.Greymouth
WEEK 5
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
17 Sept.
Buller
๐Ÿ†š
Thames Valley
2.30pm
Victoria SquareWestport
17 Sept.
Ngฤti Porou East Coast
๐Ÿ†š
West Coast
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
17 Sept.
Mid Canterbury
๐Ÿ†š
King Country
2.30pm
Ashburton ShowgroundsAshburton
17 Sept.
North Otago
๐Ÿ†š
Horowhenua-Kapiti
2.30pm
Whitestone Contracting StadiumOamaru
17 Sept.
Poverty Bay
๐Ÿ†š
Whanganui
(BOT) 2.30pm
Rugby ParkGisborne
17 Sept.
Wairarapa Bush
๐Ÿ†š
South Canterbury
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
WEEK 6
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
24 Sept.
Thames Valley
๐Ÿ†š
North Otago
2.00pm
Moewai ParkWhitianga
24 Sept.
Horowhenua-Kapiti
๐Ÿ†š
Mid Canterbury
2.30pm
Levin DomainLevin
24 Sept.
King Country
๐Ÿ†š
Ngฤti Porou East Coast
2.30pm
Rugby ParkTe Kuiti
24 Sept.
South Canterbury
๐Ÿ†š
Poverty Bay
2.30pm
Manchester ParkWaimate
24 Sept.
Whanganui
๐Ÿ†š
Buller
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
24 Sept.
West Coast
๐Ÿ†š
Wairarapa Bush
2.30pm
John Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 7
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
01 Oct.
Buller
๐Ÿ†š
King Country
2.30pm
Victoria SquareWestport
01 Oct.
Ngฤti Porou East Coast
๐Ÿ†š
Wairarapa Bush
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
01 Oct.
Horowhenua-Kapiti
๐Ÿ†š
Whanganui
2.30pm
Levin DomainLevin
01 Oct.
Mid Canterbury
๐Ÿ†š
South Canterbury
2.30pm
Ashburton ShowgroundsLevin
01 Oct.
North Otago
๐Ÿ†š
West Coast
2.30pm
Alpine Energy StadiumAshburton
01 Oct.
Poverty Bay
๐Ÿ†š
Thames Valley
2.30pm
Rugby ParkGisborne
WEEK 8
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
08 Oct.
Thames Valley
๐Ÿ†š
Horowhenua-Kapiti
2.00pm
Boyd ParkTe Aroha
08 Oct.
King Country
๐Ÿ†š
North Otago
2.30pm
Owen Delany ParkTaupo
08 Oct.
South Canterbury
๐Ÿ†š
Ngฤti Porou East Coast
2.00pm
Raukapuka ReserveGeraldine
08 Oct.
Wairarapa Bush
๐Ÿ†š
Buller
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
08 Oct.
Whanganui
๐Ÿ†š
Mid Canterbury
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
08 Oct.
West Coast
๐Ÿ†š
Poverty Bay
2.30pm
John Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 9
LOCHORE CUP Semi Finals
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
15 Oct.
5th
๐Ÿ†š
8thSemi Final - 1TBCTBC
15 Oct.
6th
๐Ÿ†š
7thSemi Final - 2TBCTBC
MEADS CUP Semi Finals
DATE
๐Ÿ Home
vs
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
15 Oct.
1st
๐Ÿ†š
4thSemi Final - 1TBCTBC
15 Oct.
2nd
๐Ÿ†š
3rdSemi Final - 2TBCTBC
MEADS CUP FINAL
DATE
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
Ground
Town
22-23 Oct.
Winner MC 1
๐Ÿ†š
Winner MC 2TBCTBC
LOCHORE CUP FINAL
๐Ÿ Home
๐Ÿ†š
โœˆ๏ธAway
โฐTime
22-23 Oct.
Winner LC 1
๐Ÿ†š
Winner LC 2TBCTBC
*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
...........................................................................................................